У грудні за агресію проти України, країни Заходу та їх союзники, запровадять проти Росії нафтові санкції.
Йдеться про встановлення граничної ціни на російську нафту. Остаточний розмір ціни все ще не погоджений, проте очікується, що він становитиме близько 60 доларів за барель. Обмеження мають позбавити РФ наддоходів, але при цьому залишити її нафту на ринку.
Наближається дата запровадження однієї з основних санкцій проти Росії – граничної ціни на нафту. Це має статися вже 5 грудня.
Такий захід, як обмеження ціни на певний товар, застосовується вперше в історії.
Суть майбутніх обмежень у тому, що країни «великої сімки» встановлюють певну максимальну ціну, за якою російська нафта може продаватися на експорт в абсолютно нормальному режимі, з можливістю отримання всіх відповідних супутніх послуг найкращої якості.
Продавати та купувати російську нафту дорожче не забороняється. Однак у цьому випадку продавцям та покупцям буде набагато складніше. Країни G7 домовилися, що за такими контрактами компанії, які працюють у цих країнах, не надаватимуть страхових, транспортних, брокерських та інших послуг.
Провідні економіки контролюють левову частину ринку таких послуг. Їм належить понад половина світового танкерного флоту, а понад 90% ринку страхування морських перевезень так чи інакше зав'язані на британський ринок. Також більшість фінансових трансакцій ринку нафти, проходить через банки провідних економік.
Після введення санкцій покупці російської нафти повинні будуть або дотримуватись встановленої граничної ціни, або зіткнуться з додатковими проблемами, вирішення яких вимагатиме значних витрат (що тільки збільшить для них вартість російської нафти).
Водночас Росія гарячково шукає шляхи обходу майбутніх санкцій, використовуючи досвід більш досвідчених ізгоїв світу – Ірану та Венесуели. Зокрема, вона працює над збільшенням «тіньового» танкерного флоту, який міг би транспортувати нафту поза увагою лондонського та інших фінансових центрів.
В останні місяці зафіксовано різке зростання придбання танкерів невідомими покупцями, зареєстрованими в Дубаї, Сінгапурі, Гонкозі та Кіпрі.
Йдеться переважно про старі кораблі, середній вік яких перевищує 15 років. Фахівці вважають, що за такою активністю стоїть Росія, яка має намір використовувати ці танкери для транспортування своєї нафти, як це робить Іран.
Проте порівняння Росії та Ірану навряд чи коректне. Насамперед тому, що обсяги її експорту набагато вищі (Росія щодня експортує близько 7 мільйонів барелів нафти, тоді як експорт Ірану не перевищує 1 мільйон барелів на добу). Тому для транспортування цих обсягів їй потрібний набагато більший флот. За оцінками експертів, він має складатися приблизно із 300 танкерів. Наразі росіяни мають 120-130. Тож треба докупити ще близько 170 кораблів.
Перенесення іранського досвіду обходу санкцій на російський ґрунт некоректне ще й тому, що нинішня ситуація має зовсім іншу природу.
Якщо до Ірану застосовувалося старе добре ембарго – повна заборона чи обмеження обсягів експорту нафти, то Росії ніхто нічого не забороняє. Вона може продовжувати продавати стільки ж, чи навіть більше нафти. При цьому є можливість фрахтувати сучасні танкери, забезпечувати ризики у найнадійніших страхових компаніях, укладати угоди на провідних біржах та проводити платежі через солідні міжнародні банки. Умова одна – ціна нафти не повинна перевищувати граничну.
Тому, якщо Іран в умовах заборони на експорт йшов на фактично нелегальне вивезення нафти, і його партнери поділяли з ним усі ризики задля можливості придбання дешевої сировини, то нинішнім партнерам Росії не потрібно це робити. Якщо Росія погодиться продавати нафту дешево, то жодних проблем не виникне.
Готуються до запровадження санкцій та інші країни.
Індійські нафтові компанії вирішили відкласти закупівлі, щоб подивитися, як працюватимуть цінові обмеження. Наприклад, компанія Reliance Industries Ltd, яка володіє найбільшим у світі нафтопереробним комплексом, поки що відмовилася від контрактів на купівлю російської нафти з терміном постачання після 5 грудня. Аналогічну вичікувальну позицію зайняла і державна Bharat Petroleum Corp. Агентство Bloomberg повідомляє, що китайські нафтопереробні компанії також призупинили деякі закупівлі російської нафти в очікуванні на введення цінової стелі.
Своєю чергою Туреччина оголосила про те, що вже з 1 грудня припиняє перепустку через чорноморські протоки танкерів, не застрахованих належним чином.
Така вимога цілком логічна, оскільки танкери - дуже небезпечні судна. У разі аварій вони не просто йдуть на дно, завдаючи шкоди судновласникам, а утворюють гігантські нафтові плями, що викликають екологічну катастрофу. Саме тому країни, які пропускають ці судна у свої територіальні води, хочуть бути впевненими в тому, що у разі аварії збитки буде відшкодовано. А для цього потрібно застрахувати судно у пристойній компанії.
Тим часом з огляду на те, що РФ зараз скуповує по всьому світу старі кораблі, яким уже виповнилося 20-30 років, ймовірність аварій за їх участю зростає. Тож аналогічні вимоги до російських танкерів, швидше за все, висунуть і інші країни, до води яких вони входитимуть.
Тож, механізм ще навіть не працює, а Путін та Росія вже втрачають величезні кошти.
Сьогодні найбільш імовірною вважається цифра, запропонована міністерством фінансів США – 60 доларів за барель. Майбутня ціна відрізняється від поточної. Нафта еталонного сорту Brent продається зараз по 84 доларів за барель.
Різниця із пропонованою граничною ціною начебто невелика, проте, враховуючи, що російський експорт становить щодня мільйони барелів, це завдасть агресору величезних збитків.
У бюджеті Росії на наступний рік закладено ціну нафти на рівні 75 доларів. Навіть коли обмеження ще не запроваджено, але покупці поставили на паузу майбутні контракти через очікування, російський бюджет недоотримав 2,5 трильйона рублів (близько 41 мільярд доларів), що змушує уряд РФ урізати фінансування освіти, культури, дотації регіонам тощо. Наступного року ця цифра може зрости у рази.
Звичайно, буде багато інформаційних вкидань, які залякуватимуть світ дефіцитом нафти та створюватимуть нервозність на ринку, говорять експерти, однак на реальну втрату нафтових доходів, Кремль не зможе піти та буде змушений прийняти нові правила гри.
Коментувати статті на сайті можливе лише впродовж 30 днів з дня публікування.