Міністерство закордонних справ Грузії викликало посла Білорусі Анатолія Ліса через візит самопроголошеного президента Білорусі Олександра Лукашенка до окупованої рашистами Абхазії.
Як інформує грузинське МЗС у Facebook, цей вчинок сильно стурбував владу країни і вони попросили посла роз'яснити ситуацію.
В окремій заяві МЗС Грузії засудило "порушення державного кордону Олександром Лукашенком своїм, так званим візитом до окупованого Абхазького регіону, що грубо порушує основоположні принципи та норми міжнародного права".
"Закликаємо білоруську сторону поважати суверенітет та територіальну цілісність суверенної держави в межах її міжнародно визнаних кордонів та не вдаватися до дій, які суперечать основним принципам міжнародного права", - наголошується в заяві.
Чи можна цей візит тлумачити як де-факто визнання незалежності Абхазії офіційним Мінськом?
Адже це той крок, до якого Лукашенка схиляли у Кремлі ще з 2008 року – відразу після того, як РФ заявила про визнання Абхазії та Південної Осетії "незалежними державами". Проте досі він успішно утримувався від цього.
Очевидно, що цей візит не є особистою ініціативою Лукашенка, а робився за вказівкою Путіна. Проте який меседж від нього Лукашенко привіз у Сухумі?
І як це співвідноситься з нинішнім рівнем відносин РФ та Грузії? Особливо зважаючи на те, що офіційне Тбілісі зараз намагається не псувати відносини з Москвою, а там, у відповідь, публічно заявляють, що не вважають Грузію ворожою державою.
Показово, що Лукашенко залишив собі шляхи для відступу: офіційне повідомлення про цей візит оформлено так, що не містить жодних натяків на визнання. Ніби йдеться не про візит у самопроголошену державу, а просто про туристичну поїздку.
А далі повідомляється: під час цієї туристичної поїздки у Лукашенка "відбулася зустріч на абхазькій землі" з Асланом Бжанія. Також показово, що лідера самопроголошеної республіки також згадують без відповідних регалій, ніби йдеться про приватну зустріч.
Так само неоднозначною була позиція білоруської влади щодо недавніх псевдореферендумів у чотирьох українських областях – глава білоруського МЗС Владімір Макей лише заявив, що відповідне рішення буде прийняте, "виходячи з національних інтересів".
"Добрих відносин з РФ бути просто не може. Те, що у Росії сприймають як добрі відносини, нормальною мовою називається повне підкорення та втрата суверенітету", – зазначає грузинський політолог та старший науковий співробітник-нерезидент Європейського центру міжнародної політичної економії (ECIPE) Тенгіз Пхаладзе.
На його думку, на такі кроки Путіна можуть штовхнути проблеми у війні з Україною.
"Путін програє війну, і це впливає на його рейтинги. При цьому анонсоване оголошення про приєднання до РФ чотирьох українських областей вже напевно не призведе до зростання його рейтингу, як це було з Кримом. Можливо, у Кремлі вважають, що безкровне приєднання Абхазії матиме більш позитивний ефект всередині РФ", – припускає він.
Ще однією причиною, на думку політолога, можуть стати загрози Чорноморському флоту в Криму, що потребує його переведення.
"І тут Абхазія фактично стає безальтернативною", – додає Тенгіз Пхаладзе.
Іншу оцінку дій РФ озвучив експерт Georgian Strategic Analysis Center Гела Васадзе. Він припускає, що пропозиція Кремля може стосуватися створення Союзної держави з Грузії та Абхазії – за аналогією з РФ та Білоруссю.
"Звичайно, ця пропозиція абсолютно неприйнятна навіть для нинішньої грузинської влади. За таким сценарієм Грузія не повертає Абхазію, а сама потрапляє під контроль РФ. Однак, щонайменше, такий крок дасть можливість розгромленим проросійським рухам знову активізуватися і розколювати суспільство заявами, що РФ хоче повернути нам Абхазію, а влада відмовляється", – пояснює він.
Коментувати статті на сайті можливе лише впродовж 30 днів з дня публікування.