США надають Україні потужне озброєння, але можливо, що воно запрограмоване не стріляти по Росії.
Про це старший науковий співробітник Стенфордського університету Герберт Лін написав у колонці видання The Hill.
США прагне надавати військову допомогу Україні, намагаючись при цьому не спровокувати масштабнішого конфлікту. Американці й інші учасники НАТО відмовилися від прямого втручання у бойові дії, проте постачають українцям сучасне озброєння. США передали переважно технології, призначені для оборони країни та не можуть завдавати ударів на велику відстань.
У травні американська влада запропонувала відправити Україні потужнішу зброю, здатну стріляти на 50 миль (приблизно 80 км). Як припускає Герберт Лін, йдеться про ракети, що запускаються керованою реактивною системою залпового вогню HIMARS, які оснащені GPS для точного наведення на географічні координати цілей.
Відстань дозволяє завдавати ударів по РФ, які можуть бути розцінені як наступальні, а не оборонні дії з боку ЗСУ.
Відомо, що Україна запевнила Білий дім, що не стрілятиме через кордон, але, навіть якщо українці дотримаються своєї обіцянки, то під час запеклих битв, вони можуть помилково запустити ракету не туди. Герберт Лін заявив, що є механізм, який дозволяє унеможливити такі дії, заборонивши ракетним системам стріляти по російській території на програмному рівні. У такому випадку, якщо оператор введе неправильні координати, установка відмовиться стріляти та видасть повідомлення про те, що ціль перебуває в забороненій зоні.
Герберт Лін вважає, що Росія не зможе нічого заперечити проти таких заходів.
Дослідник додав, що американське ПЗ дозволяє запровадити територіальні обмеження для будь-якої сучасної зброї, яка використовує наведення за координатами, зокрема для гелікоптерів і безпілотників.
Унаслідок цього, можна передавати більше зброї, Україна значно підвищить свій наступальний потенціал, але не зможе застосовувати західне озброєння проти цілей у Росії.
За його словами, програмні механізми та обмеження, можуть стимулювати владу США та партнерів охочіше передавати високотехнологічну важку техніку Україні.
Чи застосовано сьогодні такий запобіжник на тих системах, що було передано ЗСУ, невідомо. Офіційних заяв уряду США з цього приводу, поки що, не було.
Коментувати статті на сайті можливе лише впродовж 30 днів з дня публікування.