У Великобританії з'явився спецпідрозділ, який займається пошуком та викриттям незаконних фінансових схем російських олігархів.
Донедавна російські олігархи вважали Велику Британію найбезпечнішою країною для зберігання своїх активів. Великобританія – це "пральня для брудних російських грошей", а Лондон – "Москва-на-Темзі". Так місцева преса часто писала про нерухомість російських бізнесменів та пов'язаних з ними корупційні розслідування.
За різними підрахунками, вартість нерухомості у Великій Британії, яка належить російським олігархам, становить від півтора до чотирьох мільярдів фунтів стерлінгів.
Наприклад, за даними ЗМІ, олігарху Роману Абрамовичу належать об'єкти нерухомості у Великій Британії на більш ніж 270 мільйонів доларів. "Перлиною його британської імперії" The Times називає особняк із 15 спальнями на вулиці Кенсінгтон-Пелас-Гарденс у Лондоні. Ще один із найдорожчих особняків у Лондоні та історичний особняк у графстві Суррей належить Алішеру Усманову. Нерухомість у країні також мають російські мільярдери Михайло Фрідман, Олег Дерипаска та інші.
Після введення санкцій вони опинилися під ковпаком у британських правоохоронців. Понад 1000 росіян дізналися, що їхні активи виявилися замороженими.
Зазначимо, що Великобританія не може конфіскувати фінанси російських бізнесменів, проти яких запроваджено санкції, але може блокувати спроби їхнього виведення або використання для оплати будь-яких послуг.
Як повідомляє BBC, для пошуку та викриття незаконних фінансових схем під егідою британської поліції та Національного Кримінального Агентства (NCA) було створено спеціальне агентство "Клітка для Клептократії" (K-Cell).
Фактично, головна місія цього підрозділу – ускладнювати життя підсанкційним олігархам, надбагатим бізнесменам та наближеним до Кремля особам.
Співробітники спецпідрозділу негайно почали проводити рейди до будинків російських мільйонерів. Агенти шукають докази незаконного виведення капіталів, що опинилися під санкціями.
Про сам підрозділ відомо небагато. Така інформація, як: кількість агентів, їх методи роботи, джерела одержуваних ними відомостей – засекречена. Але дещо про "Клітку для Клептократії" все ж таки відомо.
Держава не має права вилучати гроші з банківських рахунків, але якщо агенти K-Cell виявляють їхню передачу або будь-яке використання – майно може бути заарештоване. При цьому заарештувати можуть не лише майно олігархів, а й усіх осіб, які причетні до реалізації їхніх фінансів. Так, наприклад, вже були отримані ордери на заморожування банківських рахунків британського бізнесмена Грема Бонем-Картера на підставі підозри, що кошти було отримано з активів Олега Дерипаски.
Серед помічників олігархів можуть бути приватні банкіри, спеціалізовані консьєржі, бухгалтери, юристи та охоронці. Всі вони також знаходяться під прицілом K-Cell.
NCA також взаємодіє з агентами з нерухомості та стежить за тим, як гроші можуть переміщатися через кордони, у тому числі за допомогою криптовалюти.
"Ми розслідуємо посібників, які підтримують угоди корумпованих еліт, та націлюємося на менш традиційні способи, що використовуються для приховування переміщення значних багатств, такі як продаж дорогих активів через аукціонні будинки", – розповів директор відділу розвідки NCA Стів Смарт.
В результаті рейдів K-Cell багаті росіяни почали масово відмовлятися від інвестицій у британські активи. У свою чергу жителі країни також не бажають співпрацювати з олігархами з РФ через репутаційні збитки та можливі великі проблеми.
Російські олігархи мали десятиліття, щоб приховати темне походження своїх грошей і впровадитися в британське життя, користуючись перевагами слабкого регулювання.
Вторгнення Путіна в Україну звело нанівець їхнє спокійне, безбідне існування.
Місцеві ЗМІ часто вказували на існування в Лондоні "пральні" з відмивання грошей – системи, за допомогою якої російські олігархи через місцевих маклерів могли купувати дорогу нерухомість, використовуючи засоби сумнівного походження. Однак завдяки мільярдам доларів, вкладеним у Великій Британії, інтереси російських олігархів та впливових представників британського фінансового світу тісно переплелися. Російські олігархи в Лондоні забезпечували роботою безліч адвокатів, PR-консультантів, обслуговуючого персоналу, витрачали гроші в британських ресторанах, оплачували навчання дітей у британських школах. Вони стали важливою частиною надбагатого прошарку Лондона, і уряд заплющував очі на сумнівне походження грошей російських бізнесменів.
З початку конфлікту Росії з Україною ситуація різко змінилася. У січні поточного року, у зв'язку із загостренням кризи навколо України, глава британського МЗС Ліз Трасс заявила, що у разі вторгнення в Україну, Кремль сплатить високу ціну, а російським олігархам, що влаштувалися у Великій Британії, "ніде буде сховатися".
Путін не прислухався та розв'язав війну, підставивши під фінансовий удар російських мільярдерів.
Коментувати статті на сайті можливе лише впродовж 30 днів з дня публікування.