У четвер, 24 березня, НАТО проведе саміт щодо війни в Україні.
Зустріч членів Альянсу відвідає також й президент Сполучених Штатів Америки Джо Байден.
«Я скликав надзвичайний саміт 24 березня у штаб-квартирі НАТО. Ми обговоримо вторгнення Росії в Україну, нашу рішучу підтримку України та подальше зміцнення стримування та оборони НАТО. У цей критичний час Північна Америка та Європа мають продовжувати триматися разом», - повідомив раніше генеральний секретар НАТО Йенс Столтенберг.
Ще сьогодні відбудеться саміт «Великої сімки» та засідання Європейської ради.
Те, що президент Зеленський візьме участь у всіх трьох самітах, є явною ознакою рівня уваги союзників і партнерів до тієї трагедії, яка зараз відбувається в Україні.
В Офісі президента України напередодні самітів заявили, що окрім звернення про надання країні «сучасних засобів ППО» та «крилатих ракет/боєприпасів для важких реактивних систем» президент Зеленський наполягатиме на введенні «жорсткого ембарго на російську нафту» (зокрема, в Євросоюзі) і проситиме «повністю закрити морські порти для кораблів РФ».
Глава ОПУ Андрій Єрмак заявив: «Наші збройні сили та громадяни тримаються із надлюдською мужністю, але війну не виграти без наступальних озброєнь, без ракет середньої дальності, які можуть бути засобом стримування (агресора)».
При цьому, сказав Єрмак, «без повноцінного лендлізу» Україні не обійтися.
«Неможливо ефективно захищатись довго без надійної ешелонованої системи протиповітряної оборони, яка збиває ворожі балістичні ракети на далекій відстані», - додав він.
«Проте нам цього не дають. Як не дають і винищувачі. Нас не хочуть бачити у НАТО. Цей страх ескалації зрозумілий. Але він не врятує», — попередив глава адміністрації і процитував найвідоміший вислів Черчілля: «Той, хто між війною та ганьбою обирає ганьбу, отримає і ганьбу, і війну».
Генсек Альянсу Йєнс Столтенберг 23 березня розповів, що на цьому саміті не обговорюватиметься питання про членство України, йтиметься лише про додаткову підтримку, яку потрібно надати країні, що протистоїть повномасштабній російській збройній агресії.
Втім, і сам президент Зеленський останніми днями не раз повторював: «необхідно визнати», що на Україну «не чекають» в НАТО.
У центрі дискусій між членами Альянсу має бути питання про військову допомогу Україні, про протидію кіберзагрозам з боку РФ, про зміцнення східного флангу НАТО тощо. Зокрема, Альянс має оголосити про розгортання ще чотирьох нових багатонаціональних батальйонних груп у Болгарії, Румунії, Угорщині та Словаччині. З 2016 року чотири такі групи діють у чотирьох інших країнах: Польщі, Литві, Латвії та Естонії.
Президент Польщі Анджей Дуда мав намір виступити з пропозицією ввести в Україну миротворчу місію НАТО найближчими тижнями, але ще до саміту генсек Столтенберг відкинув цю ініціативу, наголосивши: «Ми сповнені рішучості зробити все можливе для підтримки України. Але НАТО не є стороною конфлікту і не посилатиме війська в Україну».
За даними The New York Times, країни Альянсу також обговорять, що і як робитимуть, якщо Росія застосує хімічну, біологічну або ядерну зброю.
«Росіяни також стверджують і це абсолютна брехня, що в Україні є хімічна та біологічна зброя. Це очевидна ознака того, що він (Путін) планує використати ці два види зброї», — сказав голова Білого дому.
У цьому випадку відповідь Заходу «буде суворою», попередив Байден, не вдаючись до подробиць.
НАТО має «плани захисту всіх союзників від нападу із застосуванням ядерної зброї», запевнив у свою чергу Столтенберг: «Росія повинна припинити цю небезпечну риторику і зрозуміти, що ядерна війна ніколи не повинна вестися, і що вона ніколи не зможе перемогти в ядерній війні».
Під час цього європейського турне глава Білого дому спробує ще більше зміцнити єдність Заходу, заявили у Вашингтоні.
«В останні місяці Захід був єдиним. Президент вирушає в Європу, щоб переконатися, що ми залишаємося єдині» і «дати зрозуміти, що ми готові залишатися прихильними до загальної справи стільки, скільки потрібно», — заявив 22 березня Джейк Салліван, радник президента США з національної безпеки.
Байден "приєднається до союзників у накладенні нових санкцій на Росію та посиленні існуючих", щоб не дати Москві обійти їх, сказав Салліван. Очікується, що про нові обмежувальні заходи буде оголошено 24 березня. За даними Wall Street Journal, санкції можуть торкнутися, зокрема, депутатів Держдуми.
Після початкового шквалу жорстких економічних та фінансових санкцій можливості для подальшої «скоординованої відплати» звужуються, бо між країнами існують великі відмінності, насамперед, залежно від російських енергоносіїв.
«Потрібно перевірити, щоб санкції мали ще більший вплив на Росію, дозволяючи нам краще впливати на рішення, які може ухвалити Путін. І при цьому гарантувати, що санкції послаблюють Росію, а не країни Європейського Союзу та їхню економіку. Тож це будуть дуже інтенсивні дебати», — підкреслило джерело в Єлисейському палаці.
На військовому рівні складність така сама.
Після серйозного стратегічного розвороту деяких країн і масштабних постачань зброї Україні, як ще можна підтримати українську армію, що захищається? Особливо з огляду на те, що сам Байден неодноразово говорив: про пряму військову конфронтацію з Росією, наприклад, через створення безпольотної зони, не може бути й мови.
Ще одна мета американського президента — зробити так, щоб Захід виступав «єдиним фронтом» у відносинах із Китаєм. Вашингтон вже попередив, що Пекін зіткнеться з заходами у відповідь, якщо допомагатиме Росії у війні. Проте досі США не бачать таких дій, заявив Салліван.
На самітах пролунають заклики до Китаю і надалі утримуватись від підтримки військових дій РФ.
«Ми говоримо китайцям, що ми не ведемо війну з Росією, ми стоїмо на боці України із загальною метою, яка полягає у якнайшвидшому припиненні вогню та початку переговорів, які дозволять відновити суверенітет і територіальну цілісність України», — зазначило джерело в Єлисейському палаці.
Байден оголосить і про «спільні дії щодо зміцнення енергетичної безпеки Європи», а також оприлюднить «додаткові внески США» на гуманітарні зусилля в Україні та на приймання мільйонів біженців, додав Салліван.
25 та 26 березня Байден відвідає Польщу, союзника з НАТО та головний притулок для більшості українців, які втікають від війни.
Джерело: https://ukrrain.com
Коментувати статті на сайті можливе лише впродовж 30 днів з дня публікування.